
Teški dani Stoje Novaković
Nastup za nastradolog oca
Atraktivnu folk pevačicu iznenadna smrt oca, koji je poginuo u naizgled bezazlenoj saobraćajnoj nezgodi, zatekla je u pripremama za velike solističke koncerte u Banjaluci i Beogradu, ali je, posle prvobitnog šoka i namere da otkaže sve, odlučila da peva njemu za ljubav
Piše: Igor Karanov
Photo: Miloš Nadaždin
Dok se radovala dolazećim solističkim koncertima u Banjaluci i Beogradu, popularnu folk pevačicu Stojanku Novaković Stoju kao grom iz vedrog neba pogodila je vest o tome da se njen otac, zbog saobraćajne nezgode, nalazi u besvesnom i veoma teškom stanju. Odmah je napustila pripreme za nastupe da bi bila pored njega u bolnici. Posle tri dana provedena u komi Milan Novaković je, uprkos svim naporima lekara, izgubio život.
Uzrok tragedije bila je naizgled bezazlena saobraćajka. Dok je upravljao svojim mopedom na putu u Perlezu, neoprezni vozač automobila nije ga uočio na vreme i putanje su im se ukrstile. Milan je na trenutak izgubio ravnotežu i pao sa skutera. Nesrećan slučaj je hteo da nezgodno udari glavom o asfalt, zbog čega je ostao u komi. Iako je bio vrlo snažan čovek, koji se čak i na pragu šezdesete bavio sportom, nije uspeo da nadjača kobnu povredu. Nisu mu pomogli ni lekarsko požrtvovanje, ni neprekidno prisustvo jedine kćerke.
Za Stojanku Novaković koncerti u Banjaluci i Beogradu, osim folk spektakla i velikog estradnog uspeha, predstavljali su i porodični praznik: njen otac Milan spremao se da je sluša iz prvih redova. Ovo samo po sebi ne bi bilo nikakvo čudo, ali oni koji bliže poznaju Novakoviće iz Perleza znaju da je ovde reč o velikoj pobedi porodične ljubavi nad različitim pogledima na život i generacijskim jazom: kad je u petnaestoj godini Stoja prvi put uzela mikrofon, njen otac je bio izričito protiv. Međutim, vreme i uspesi izgladili su sve njihove nesuglasice.
Muzičko zaveštanje
Roditeljstvo Milana Novakovića zaista je bilo puno očinskih izazova. Osim što mu je talentovana kćerka, još kao maloletna, preko noći postala zvezda, kada je imala sedamnaest godina morao je da se suoči sa činjenicom da će postati deda, jer je Stojanka bila trudna sa svojom prvom ljubavi, Milanom Popovim. Iako je to za njega bio šok, prihvatio je unuka i svim snagama pomagao u njegovom podizanju. Međutim, zet mu je vrlo brzo poginuo u saobraćajnoj nesreći. Od tog trenutka mlada pevačica je imala njegovu punu podršku u svemu što bi naumila. Uz njenog menadžera Darka Krpića, bio joj je važan oslonac u životu.
- Bila sam veoma vezana za oca, iako se on na početku moje pevačke karijere snažno protivio tom pozivu - kaže Stojanka Novaković. - S vremenom sam shvatila da je bila reč o roditeljskoj brizi, jer tad sam zaista bila veoma mlada. Ipak, ma koliko da je bio čvrst u svom uverenju, posle izvesnog vremena je popustio. Radovao se




